Kemik erimesini bu besinlerle engelleyin

Gözenekli kemik anlamına gelen osteoporoz, kemiğin yoğunluğunun ve kalitesinin azaldığı bir hastalıktır. Kemikler daha gözenekli ve kırılgan hale geldikçe, kırık riski büyük ölçüde artar. Kemik kaybı sessiz ve aşamalı olarak ortaya çıkar. Genellikle ilk kırık oluşana kadar hiçbir semptom yoktur. Kemik erimesini önlemenin yolu ise iyi beslenmeden geçer. İşte kemik erimesi ile savaşan besinler…

Brokoli

MİNERAL ve demir eksikliğini gideren brokoli, adeta bir vitamin deposu. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu ve çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine bire bir. Demir, selen, bakır ve potasyum kaynağı olan brokoli içerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliğe sahip. Antibiyotik özelliğe de sahip olan brokoli bu yönüyle prostat enfeksiyonuna karşı çok etkin.

Kuru erik

FENOLİK bileşikler ve bor elementi bakımından zengindir. Bor elementi kemik sağlığını koruyan, kemik erimesine karşı koruyucu özelliktedir. Günlük 100 gram kuru erik tüketiminin, günlük bor gereksinimini karşılayabileceği belirtiliyor.

Kayısı

YÜKSEK oranda kalsiyum ve magnezyum içerir. Kayısı tüketmek kemiklerin ihtiyacı olan besini sağlar.

Elma

KEMİK erimesini azaltıcı etkisi vardır.

Süt

KALSİYUM, protein, B2-A-E-D vitaminleri, folik asit, fosfor ve demir kaynağıdır. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte kemikleri ve dişleri güçlendirmek için çalışır.

Marul

KEMİK erimesine karşı etkili. Sütten bile daha fazla kalsiyum içeren bu sebze, kemikleri güçlendirmesi açısından bir numara. 100 gramında, küçük bir bardak sütün içinde bulunan kalsiyumdan daha fazlasına sahip. Bu miktar günlük kalsiyum ihtiyacının dörtte birine tekabül ediyor.

Narenciye meyveleri

C vitamini ve flavonoit yapısındaki bileşenler sebebiyle kemik sağlığı açısından önemlidir

Üzüm çekirdeği özütü

FLAVONOİT tipi bileşenler açısından zengin olup oksidatif hasarı önleyici özelliğinin yanında, kemik erimesine neden olan proteolitik enzimleri de azaltıcı etkisi vardır.

Nar özü

İÇERİĞİNDEKİ flavonoit yapısında bileşenler nedeniyle üzüm çekirdeği gibi etki gösterir.

Soğan

SARIMSAKLA birlikte enfeksiyonlarla mücadele eder. Kükürt bileşimleri atardamarların zarar görmesini önler. Soğan kemik erimesini de önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.