Ayhan OYTUN : EVLİLİĞE HAZIR OLMAK ?

Ayhan OYTUN : EVLİLİĞE HAZIR OLMAK ?

Senin için ölüyorum bitiyorum, sen hayatımın aşkısın, Allah seni benim için yaratmış ve buna benzer tonlarla yüksek dozda karşı cinsinize aşk morfini yükleyip iki gün sonra kültürümüz farklıymış, anlaşamadık, şiddetli geçimsizlik yaşadık gibi sözlerle ışık hızıyla ilişkilerini bitiren kardeşlerimiz için atalarımız ne güzel söylemiş:

“Hızlı giden atın boku seyrek düşer !”

Ya bakma aslında bunu da bilmiyor olacaktık lakin bu sevgi pıtırcığı moduyla dünyayı toz pembe gözlükleriyle sarmalamış kardeşlerimiz yanak yanağa fotoğraflarını alengirli sözlerle döşeyip sosyal medya aracılığıyla dünya aleme servis edince kayıtsız kalamayarak öğreniyoruz sayelerinde. Yani bu vaka-i vakvakiye seninle onun arasında kalsa zaten sıkıntı yok. Sevgi pıtırcıkları, aşk böcükleri 2 günde oluyor mu sana sevgi domuzcukları ?

Bir kaç gün önceki evveliyatında çok mutlu mesuttun be adam(kadın) ne oldu da 180 derece çark ettin ya ?

 Koca koca adamlar böyle yapadursun akabinde de güvenmekten sadakatten dem vursun…

Yok öyle yağma arkadaş ! Sonra diyorlar ki evlilik için hazır mısın ? Nasıl yani ? Böyle olacaksa külliyen yokum bu işin içinde. Bak ben mesela bu evliliğe hazır mısın ? sualine acayip tavım, takığım. Kaptan pilotum sanki ve birazdan uçağı kaldıracağım ! Ya da parayı denkleştirdim eve yeni bir televizyon alacağım. Yok kardeşim öyle bir şey. Geçimini idare edecek düzenli iyi kötü bir işin ve evliliği düşündürecek bir de eşin varsa tamamsın.

Kenarda kıyıda üç beş kuruş, bazen bir ev, biraz da tecrübe olunca mı tamamsın ?

Şimdi kimimiz evet diyecek değil mi ? Bende sorayım o zaman abilerimize ablalarımıza. Bu tezi savunan büyüklerimiz 20 yaşına gelmeden evlenmiş, tecrübe sahibi olmadan hayatın içine düşmüş evliliklerini de çıraklık ya da kalfalık zamanlarına denk getirmiş tabiri caizse daha bıyığı terlemeden evlenmiş !

Siz hazır mıydınız peki şimdi tutmuş kriter koyuyorsunuz. O kriterler sağlıklı birer done olsaydı günümüzün boşanmaları bu kadar rekor kırmazdı. Ama o geçmişteki 20 lik tecrübesiz baylar bayanlar hala mutlu mesut yaşayıp duruyorlar. Bir yığın hesap kitapla evlenenlerin vaziyetleri de malum. Hazır mısın falan bunlara inananlardan değilim yani açıkçası.

Neye göre kime göre arkadaş ?

Hazırlandıkça hazır olmadığını hissediyorsun aslında. Tutup da 20 yaşında da evlenin değil söylemek istediğim. Hadi işin de var artık, e biraz da tecrübelisin şimdi sana kız bakmanın tam zamanı ! Parayı cebine koydun, şimdi pazara alışverişe gidebiliriz ! Burada da ayağımızı yorganına göre uzatıp paramız kadar harcama yapmalıyız.

Aslında bu ne demek biliyor musun ?

Evlilik külliyen maddiyata teslim olmuş demek. Yani evin temeline çimento yerine kum, demir yerine de sunta kullanmak demek. O da temelinin maneviyat olduğu evliliklerin yerini günümüzde maddiyata teslim etmesi demek. Eskiden insanlar evlenirken hazır mısın diye sormazlardı.

Maneviyatın gücüne inanır temeli de bunun üzerine inşa ederlerdi. İş, güç ve tecrübe zamanla olur, ama maneviyat olmaz ise olmazdı. İki gönül bir olursa samanlık seyran olur hala evliliğin temel kuralıdır. İşin özünde güçlü bir maneviyat yoksa sen ne kadar hazırlık yapsan da hazırım desen de ufak bir rüzgarda, sallantıda, zorlukta o temel çöküverir alimalah.

Evlilik üzerinde oturup uzun uzadıya plan yapılacak bir limited şirketi değil, gönül birlikteliğidir. Hastalığımda yanımda olmayanın sağlığımda yanımda olması ne ifade eder ki ?

Bu işler hazır olmak ile değil, karşı tarafın sana evliliği düşündürmesi ile oluşacak bir kurumdur.

Laf açılmışken şunu da belirtmek isterim : Sana kız bakacağım kız bakıyorum diyenlere de çok bel bağlamayın. Çünkü bunları diyenler sadece seni görünce aynı konuyu ısıtıp ısıtıp tekrar masaya koyanlardır.

Bayramdan bayrama yani.

İçin hoş olsun işte be abi. “Aklımdasın ama ha” burada kilit kelimedir. Kelimenin yuvarlanmış hali yani. Seni her gördüğünde kız konusunu açar gönülden ırak olunca kaybolur, denk gelince de yeniden hatırlar ! Genelde tamam, hee gibi şeyler deyip geçin. Aralarında sizin için gerçekten samimiyetle ilgilenecek kişiler de çıkacaktır. Onları çürük elmaların içinden çıkarın ve ayrı bir yere alın !

Şahsi kanaatim görücü usulu evliliklerin (bir akraba, arkadaş, hemşeri, tanıdık vs aracılığıyla) diğerlerine nazaran daha uzun ve sağlıklı yürüdüğüdür. Evliliğin bir yaşı da aslında yoktur. Zamanın geçiyor denmesinin nedeni de çocukla ilişkilendirildiğin içindir.

Kelimenin doğrusu çocuk yapma yaşının geçiyor olduğudur. Bu nedenle de mahalle baskısı hep ensendedir. İki kelam arasında bir çok kız yakıştırılır, aracı olmak için de can atılır.

Bu bizim kültürümüzün iyi tarafıdır. Tadında bırakıp bunu ölüm kalım meselesine çevirmenin bir anlamı yok. Bu işleri fazla kasmayın, kastırmayın. Herkes bir gün düzenin çarklısına uyacak diye bir kaide de yok.

İnsanlar yeri geliyor bazen kendini bile çekemez oluyor.

Yalnız yaşayanların sayısı her geçen gün daha da artıyor.

 Doğru yer, doğru zaman, doğru insan gibi ütopik, kaderci, trajik bir duruma ise hiç mi hiç bulaşmayın !

Kaderciliğin bir dalı olan ‘kısmetçilik’ taslayın ve buna da alabildiğince yaslanın, kısmeti bir araç olarak değil amaç olarak kullanın !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.