Türkiye ve Almanya, yeni bir mülteci anlaşması üzerinde çalışıyor

Alman medyasından Handelsblatt’ın verdiği bilgilere göre Türkiye ve Almanya, yeni bir mülteci anlaşması için görüşmeler yürütüyor. Handelsblatt tarafından yayınlanan makalede Yunanistan’ın bu görüşmeler nedeniyle “kızgın” olduğu vurgulandı.

Habere göre Almanya tarafında Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Kuzey-Ren Vestfalya Eyalet Başbakanlığı görüşmelere katılırken, Türk tarafında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın ofisi görüşmeleri yürütüyor.

Yunanistan’ın görüşmelerin dışında bırakıldığı ve bu durumun “Atina’daki hükümetin hiç hoşuna gitmediği” dile getirildi. Öte yandan uzmanların Avrupa’ya giden mültecilerin sayısının pandemi nedeniyle artmasını beklediği ifade edildi.

Ayrıca haberde verilen bir diğer bilgiye göre 2016 yılında imzalanan mülteci anlaşması için ayrılan paraların bitmiş durumda olduğu ve Türkiye’deki yardım kurumlarının “acilen yeni finans kaynağı beklediği” dile getirildi.

“AB Komisyonu’na göre şu ana kadar 4,1 milyar euro gönderildi” denilen haberde Türkiye’nin Gümrük Birliği’nin genişletilmesini de anlaşmaya katmak istediği, Almanya’nın konuya açık olduğu, ancak mülteci anlaşmasına dahil etmek istemediği belirtildi.

Görüşmeler kapsamında bir diğer tartışma konusunun paraların nerede kullanılacağı olduğu ifade edildi. Buna göre Türkiye, AB’nin anlaşma kapsamında gönderdiği paraları Suriye’de de kullanmak istiyor ve paralar üzerinde genel olarak daha fazla kontrol istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.