Mars Helikopteri İlk Uçuşa Hazırlanıyor

NASA’nın Ingenuity helikopteri başka bir gezegende uçan ilk motorlu araç olmak için gün sayıyor.

NASA ekibi uçuş için en elverişli bölgenin belirlendiğini, uçuş tarihi için de en erken 8 Nisan 2021’i belirlediklerini açıkladı. Ingenuity, Perseverance uzay aracının indiği bölgenin hemen kuzeyinde uçmayı deneyecek.

18 Şubat’ta Mars’ın Jezero kraterine inen Perseverance gezgini, görevinin teknolojik açıdan en heyecan verici bölümünü yerine getirmeye hazırlanıyor. Perseverance, göbeğinin altında taşıdığı Ingenuity adlı mini helikopteri uçurmak için geri sayıma başladı.

1,8 kg ağırlığındaki Mars Helikopteri Ingenuity, Kızıl gezegende uçmanın zorluğunu göğüsleyecek şekilde tasarlandı. Mars’ta kontrollü bir şekilde uçmak, Dünya’da uçmaktan çok daha zordur. Kızıl Gezegen önemli bir yerçekimine sahiptir. (Dünya’nın yaklaşık üçte biri kadar) Ancak atmosferi, Dünya atmosferine kıyasla sadece % 1 oranında yoğun. Mars gündüz vakti Dünya’ya ulaşan güneş enerjisinin yalnızca yarısı kadarını alıyor ve gece sıcaklıkları -90 dereceye kadar düşebiliyor, bu da korumasız elektrikli bileşenleri dondurup çatlatabiliyor.

Helikopterin, Mars ortamında uçabilmesi için hafif olması gerekir. Bu nedenle 1,8 kg ağırlığında tasarlandı. 2900 rpm’de dönen 1,21 m rotorların hemen üstünde enerji toplamasına imkân veren güneş paneli bulunuyor. Bu pervaneler Dünya’daki 1 helikopterden 10 kat daha hızlı olmasını sağlıyor.

Soğuk Mars gecelerinde hayatta kalmak için ise iç ısıtıcılara güç verecek kadar enerjiye sahip olması gerekir. Tüm ekipmanlar, Mars koşullarının sağlandığı NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Tahrik Laboratuvarı’nın vakum odalarında ve test laboratuvarlarında test edildi.

Ingenuity helikopteri, Wright kardeşlerin uçağından küçük bir kumaş parçası da taşıyor. Bu kumaş parçası havacılık tarihindeki ilk kontrollü ve motorlu uçuşa saygı duruşu anlamı taşıyor.

Perseverance, Ingenuity helikopterini belirlenen piste indirdikten sonraki ilk bir hafta testlerden geçecek. Ardından birinci uçuş denemesini gerçekleştirecek.

Her şey yolunda giderse diğer uçuşlar yapılacak. Ingenuity, üzerinde taşıdığı iki kamerayla Mars yüzeyinin dikey ve ileriye doğru fotoğraflarını çekecek.

İnişin ardından ilk bir saatin sonunda helikopterin uçuş sırasında çektiği siyah-beyaz görüntülerle gezginin NavCam ve MastcamZ ile elde ettiği mühendislik verilerini Dünya’ya iletecek.

Bu bilim görevinin başarıya ulaşması için helikopter havalanmalı, Mars yüzeyinden 3 metre yükseğe tırmanmalı, bir süre bu irtifada kaldıktan sonra dönmeli ve yere iniş gerçekleştirmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.